Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2010

SUPER Νίνης

Αναρτήθηκε από info@soussanis.gr στις 11:27 π.μ.
Τα μέγιστα προσέφερε στην ομάδα του Παναθηναϊκού στον αγώνα με την Ρόμα ο συμπατριώτης μας Σωτήρης Νίνης.

Οι πράσινοι θριάμβευσαν επί της Ρόμα περνώντας στους 16 του Europa League με κύριο πρωταγωνιστή τον Σωτήρη Νίνη. Μπορεί να βγήκε αλλαγή στο 70 αλλά πρόλαβε να αναστατώσει την Ρόμα. Ήταν η ¨καρδιά¨ του Παναθηναϊκού όπως τον χαρακτηρίζει και στο site της η UEFA. Στο 39 ο Νίνης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σισσέ. Στο 43 σκοράρει με ένα φανταστικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της Ρόμα. Δύο λεπτά αργότερα βγάζει ασίστ στον Σισσέ ο οποίος θα περάσει και τον τερματοφύλακα για να πετύχει το 1-3 υπέρ των πρασίνων. Κέρδισε πέναλτι, σκόραρε, έβγαλε και μια ασίστ… δηλαδή τι άλλο να κάνει. Στο τέλος του αγώνα ο Βούσινιτς κινήθηκε απειλητικά προς τον Νίνη όμως ο Σισσέ παρενέβη λέγοντας του σε ¨ελληνική μετάφραση¨ «αυτά σε μένα όχι στο μικρό».

Με κολακευτικά σχόλια αναφέρονται για τον Νίνη και η γαλλική αθλητική εφημερίδα L' equipe και η ιταλική Corriere dello Sport. Η πρώτη γράφει «Οι Σισέ και Νίνης απέκλεισαν τη Ρόμα» και η δεύτερη «Οι Σισέ και Νίνης ανέτρεψαν το σκορ και το γκολ του Ντε Ρόσι στο δεύτερο ημίχρονο, δεν ήταν αρκετό. Οι Έλληνες προκρίθηκαν».

Ο Παναθηναϊκός θα συναντήσει στους δεκαέξι του Europa League την Σταντάρ Λιέγης.